Egyre nagyobb az igény Magyarországon a magán-egészségbiztosításokra, bár a lakosság nagy része még nem rendelkezik vele. Az EY reprezentatív kutatásából az derült ki nemrég, hogy minden 10. magyarnak van jelenleg magán-egészségbiztosítása, az emberek nagy része pedig a gyors és könnyen elérhető orvosi ellátást várja el ettől a lehetőségtől. De milyen szempontokat kell figyelembe vennünk egy egészségbiztosítás kötésekor, és milyen szolgáltatásokra vagyunk jogosultak, ha biztosítást kötünk? Csokorba szedtük a legfontosabb kérdéseket.
A magán-egészségbiztosításoknak 2 fő típusa van:
baj esetén pénzt kap a biztosított,
vagy pénz kifizetés helyett a biztosító megszervezi és finanszírozza a szükséges orvosi ellátásokat.
Az első esetben a biztosítást „egészségbiztosítás, mint összegbiztosítás”-nak nevezzük: például
egy csonttörés esetén azt az összeget fizeti ki a biztosító, amelyet a szerződéskötéskor az ügyfél kiválasztott.
A második esetben, például egy hátfájás esetén a biztosító vagy ellátásszervező partnere megszervezi az orvosi ellátásokat (pl ortopédia, MR vizsgálat, gyógytorna), az ügyféllel egyeztetett helyre és időben.
A szervezett vizsgálatok árát a biztosító fizeti ki, azaz szervezi és finanszírozza is a szolgáltatást,
ezt a biztosítást szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosításnak nevezzük.
Az is fontos szempont, hogy ki köti meg a biztosítást: mindkét fenti biztosítástípust megköthetik magánszemélyek/családok, ezt nevezzük egyéni szerződésnek, de mindkét típusnál léteznek vállalati/céges biztosítások is.
A szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítás azt jelenti, hogy
magánorvosi ellátást vehetsz igénybe úgy, hogy nem kell vizsgálatonként fizetned.
Ehelyett egy havi/negyed/fél vagy éves biztosítási díjért akár korlátlan számú ellátásban részesülhetsz az orvosilag indokolt esetekben. Biztosítást kötni azoknak érdemes, akiknek
fontos a kiszámíthatóság,
lényeges, hogy egészségi probléma esetén gyorsan orvosi ellátáshoz juthassanak saját maguk és a családjuk számára,
akik igyekeznek felkészülni anyagilag is a váratlan egészségi problémákra,
illetve szeretnének előre tervezhető éves szűrővizsgálatokat.
Az egészségbiztosítások között többféle opció is van attól függően, milyen gyakran, és milyen széles körű egészségügyi szolgáltatásokat szeretne valaki igénybe venni.
A Generali Private Care egészségbiztosításában például 4 különböző csomagból választhatod ki a neked leginkább megfelelő szolgáltatás-összeállítást; a legfontosabb szolgáltatási elemek lehetnek:
járóbeteg-szakorvosi ellátások, labor- és diagnosztikai vizsgálatok,
ambuláns műtétek,
egynapos sebészeti beavatkozások,
nemzetközi második orvosi vélemény,
kórházi ellátás VIP környezetben,
rosszindulatú daganat gyanúja esetén gyors és komplex onkológiai kivizsgálás,
fejlett diagnosztikai vizsgálatok (MR, CT, PET CT),
gyógytorna
valamint egyes csomagokban prevenciós céllal igénybe vehető szűrővizsgálati elemek is szerepelnek, melyek fontos szerepet töltenek be a megelőzésben, valamint a betegségek korai felismerésében, ezzel növelve a gyógyulás esélyét további szolgáltatások, mint pl influenza elleni oltás, vagy házivizit.
A magán-egészségbiztosításban többféle szolgáltatást nyújtó csomag elérhető, biztosítótól függően, ezért érdemes szakember segítségét kérni, aki segít megtalálni a számunkra legideálisabb ár-érték arányú egészségbiztosítást.
Hozzájárulok a fent megadott személyes adataimnak direkt marketing célú
kezeléséhez. Kijelentem, hogy hozzájárulásomat önkéntesen, az Adatkezelési
Tájékoztató – különösen annak
a közvetlen üzletszerzési célú adatkezelésekre vonatkozó pontja – szerinti megfelelő
tájékoztatás
birtokában tettem meg.
Bővebben
A várólisták hossza hazánkban rekordközeli. A koronavírus járvány miatt még inkább kiszámíthatatlan, hogy előreláthatólag mikor valósulhat meg egy-egy szükséges, azonban halasztható műtét elvégzése.
A hosszú várakozási idő alatt a gyógyulási folyamatok elhúzódnak, a betegségek súlyosabbá válhatnak, szövődmények léphetnek fel, valamint nem utolsó sorban a biztonság és komfort érzetünk hosszú ideig nem térhet vissza a normális szintre. Az orvosi ellátások igénybevétele magán egészségügyi ellátóknál anyagilag komoly megterhelést jelent.
A magán- egészségbiztosítással rendelkezők azonban nagyobb biztonságban érezhetik magukat, mivel a
felmerülő baj esetén, a havi díj ellenében lehetőség van a vizsgálatok, orvosi ellátások, akár műtétek széles körű igénybevételére.
Mutatunk is egy példát azzal kapcsolatban, miért is éri meg a biztosítás:
Piroska 34 évesen rendszeresen hasfájásra panaszkodott, ezért felkeresett egy magánrendelőt, ahol egy alapos, több elemből álló kivizsgálást javasoltak, amelyeket alkalmanként kifizetett:
Ha Piroska a betegség tüneteinek megjelenése előtt a Generali Private Care egészségbiztosítás Plusz csomagját választotta volna, melynek az éves biztosítási díja mindössze 155 000 Ft, akkor nemcsak a fenti vizsgálatokat vehette volna igénybe biztosítási szolgáltatásként, hanem egy esetlegen bekövetkező baleset vagy más betegség esetén is gyors és minőségi orvosi ellátásban részesülne, valamint szűrővizsgálatra is jogosult lenne, összességében jóval kedvezőbb áron.
Sürgősségi ellátásokat, szűrővizsgálatokat – kivéve, ha a választott biztosítási csomag kiterjed rájuk; onkológiai kezeléseket, szépészeti beavatkozásokat, és az aktív covid fertőzés ellátását nem fedezi. Az adott termékhez kapcsolódó kizárások és korlátozások részletezését a biztosítási feltételek tartalmazzák.
A vállalati egészségbiztosítások az adott vállalat munkavállalóit biztosítják, ám egyre több munkahely kínál már lehetőséget a munkavállalók családtagjainak a bevonására az egészségbiztosításba.
A leggyakoribb az, hogy
a biztosításba az egy lakcímen élő hozzátartozók (házastárs, élettárs, gyermek) vonhatóak be.
Igen: a társadalombiztosítást mindenkinek fizetnie kell. Mint ahogy korábban is írtuk,
bizonyos egészségügyi ellátásokat a magán-egészségbiztosítás nem tud kiváltani.
Ilyenek a kizárólag az állami egészségügy hatáskörébe tartozó ellátások (pl.: onkológiai kezelés, szervátültetés, sürgősségi ellátások, stb…), valamint a magán-egészségügyi ellátóknál még nem elérhető szolgáltatások (pl.: folyamatosan bővülő, de korlátozottabban elérhető fekvőbeteg-ellátás.)
Az egyéni-egészségbiztosítási szerződés megkötése általában kockázatelbírálással indul, mely során a biztosító felméri a biztosított egészségi állapotát.
Ehhez szükség lehet a már meglévő orvosi dokumentumokra.
A vállalati egészségbiztosítások esetében többnyire nincs kockázatfelmérés, ott viszont a szerződéskötéskor már meglévő betegségekre csak bizonyos esetekben lehet biztosítást kötni – a magán egészségbiztosítás alapvetően a biztosítás megkötését követően kialakult betegségekre, balesetekre nyújt biztosítási megoldást.
Határozott és határozatlan időre köthető konstrukciókat is találunk a piacon. A Generali Private Care magán egészségbiztosítást például 1-5 éves biztosítási tartamra köthetjük meg.
The post Egészségbiztosítás alapok: 10 fontos kérdést válaszolunk meg appeared first on Generali Előrelátók Blog.